Kim jesteśmy?
Zielony Pierścień Warszawy to platforma wspólnego działania na rzecz ochrony przyrody i ochrony przed chaotycznie rozlewającą się zabudową otwartych terenów wokół miast, terenów ważnych dla społeczności lokalnych i cennych przyrodniczo. Inicjatywa została zawiązana na jesieni 2021 roku, działa na terenie aglomeracji warszawskiej. Jej głównym celem jest jakość życia mieszkanek i mieszkańców – nie tylko zapewnienie im terenów do odpoczynku i reakreacji, ale dbałość o bezpieczeństwo wodne, żywnościowe, klimatyczne oraz spójność społeczną i odporność na zagrożenia.
Zielony Pierścień Warszawy funkcjonuje w formie porozumienia inicjatyw przyrodniczo-społecznych i obecnie skupia ponad 30 organizacji działających wokół Warszawy. Współpracuje również z analogicznymi porozumieniami m. in. w aglomeracjach śląskiej, wrocławskiej, poznańskiej, olsztyńskiej i bydgoskiej.
Nasz Zespół
Poznajcie członkienie i członków naszego zespołu:

Małgorzata Chojecka
Koordynatorka inicjatywy Zielony Pierścień Warszawy odpowiedzialna za organizację pracy zespołu, komunikację, wspieranie lokalnych inicjatyw przyrodniczo-społecznych oraz organizację spotkań na temat zielonych pierścieni miast dla samorządów, organizacji pozarządowych i instytucji związanych z planowaniem przestrzennym i ochroną środowiska, których celem jest budowanie szerokiej platformy poparcia dla projektu. Od wielu lat współpracuje z Fundacją Cała Polska czyta dzieciom uczestnicząc m in. przy tworzeniu i ewaluacji programu Ocalimy Świat, który w oparciu o uniwersalne wartości prowadzi edukację ekologiczną dla uczniów szkół podstawowych i angażuje uczestników w prowadzenie samodzielnie opracowanych projektów na rzecz ochrony środowiska i jakości życia lokalnych społeczności. Członkini zarządu fundacji Alarm dla Klimatu oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych PS IBBY. Absolwentka filologii mongolskiej na Uniwersytecie Warszawskim i kulturoznawstwa na Uniwersytecie SWPS. Poza ochroną przyrody interesuje się literaturą, a w szczególności książkami dla dzieci i młodzieży, które czyta z pasją od lat.

dr Agnieszka Chołuj
Absolwentka Wydziału Biologii o specjalizacji biologia środowiskowa, pracę doktorską obroniła w Zakładzie Ekologii na Wydziale Biologii UW. Przez 10 lat kierowała BioCentrum Edukacji Naukowej instytucją popularyzującą osiągnięcia nauk biologicznych, gdzie tworzyła scenariusze praktycznych zajęć warsztatowych, prowadziła zajęcia dla dzieci i młodzieży jak również kursy doszkalające dla nauczycieli biologii. Obecnie edukatorka w Ogrodzie Botanicznym UW, prowadząca spacery przyrodnicze zarówno w mieście jak i poza nim. Szczególnie związana z lasami rembertowsko – okuniewskimi, gdzie od kilku lat prowadzi spacery, między innymi, w ramach akcji Wspólny Las. Zwolenniczka kontaktu dzieci i dorosłych z naturą, ukończyła kurs „Edukator na rzecz Bioróżnorodności” na Ekologicznym Uniwersytecie Ludowym w Grzybowie.

Barbara Czerniawska
Zawodowo zajmuje się komunikacją strategiczną: tworzy i wdraża strategie komunikacji z otoczeniem. Jest ekspertem w zakresie zarządzania reputacją marek w mediach – wspiera budowanie wizerunku firm, osób, usług, produktów. Jest współautorką książki wydanej przez Związek Firm Public Relations w 2006 r. i wznowionej w 2010 r. – napisała rozdział Techniki media relations. W wolnych chwilach pisze artykuły o ziołach i dzikich roślinach jadalnych, ekologii, prawnych aspektach ochrony środowiska.Od kilku lat angażuje się społecznie: współtworzy inicjatywę społeczną „Nie dla projektów CPK w całej Polsce”, działa na rzecz obrony praw osób wywłaszczanych (jako prezes Fundacji INLEGIS) oraz ochrony przyrody i krajobrazu.

Jan de Groot
Członek zarządu Fundacji Alarm dla Klimatu, zajmuje się tematami administracyjnymi i finansowymi, w przeszłości był skarbnikiem hufca w Holandii, a następnie szkoły holenderskiej w Warszawie. Ma wieloletnie doświadczenie w koordynacji z zarządzaniu projektami. W codziennym życiu korporacyjnym na obszarze Europy odpowiada za logistykę i za pełnienie roli ambasadora zrównoważonego rozwoju. W tej roli pasjonat edukacji głębokiego sensu zrównoważonego rozwoju w aspektach ochrony planety, ochrony zdrowia człowieka, dbania o różnorodności zarówno w społeczeństwie jak i w przyrodzie. Ceni otwartej dyskusji poszczególnych stron wokół stołu, działa zgodnie z hasłem „warto rozmawiać”. Absolwent programu Business Sustainability Management w Cambridge i Strategies for Sustainability w Stanford. Żyje w bliskim kontakcie z przyrodą, pasjonat biegania, jazdy rowerem i spacerów w lesie.

Agnieszka Gawron-Smater
W latach 2018-2024 radna Rady Miejskiej w gminie Łomianki, przewodnicząca Komisji ds. Planowania i Zagospodarowania Przestrzennego. Z wykształcenia archeolog o specjalizacji Starożytny Bliski Wschód, z zawodu badacz rynku i trener, z pasji Certyfikowany Inspektor Drzew i społeczniczka zaangażowana w problematykę ochrony terenów zielonych, szczególnie w obszarach podmiejskich. Absolwentka Programu „Zielony Lider” który wspiera lokalnych liderów i liderki w działaniach na rzecz ochrony środowiska i klimatu, a także XVIII edycji Programu Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności – Liderzy PAFW. W swoich działaniach koncentruje się na zwróceniu uwagi i szeroko pojętej współpracy ruchów lokalnych, środowiska naukowego, samorządowego jak i polityków, w celu utworzenia zielonego pierścienia Warszawy, który realnie wzmocniłby ochronę cennych przyrodniczo terenów. W pracy ceni otwartość na dialog i dążenie do konstruktywnego działania. Lubi wyzwania, a w ich realizacji pomaga mi intensywny trening biegowy, który pozwala spojrzeć na problemy z innej perspektywy, cieszyć się i być dumną z rozwoju i nieustannie przesuwanych granic własnych możliwości.

Magdalena Jędrzejewska
Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego (Instytut Lingwistyki Stosowanej), studiów podyplomowych w Szkole Głównej Handlowej i Szkoły Integralnej Ekopsychologii. Przez ponad 20 lat kierowała komórkami audytu wewnętrznego (m. in. w Asseco Poland, w Deutsche Bank Polska). Mieszkanka warszawskiej dzielnicy Wawer. Współzałożycielka Inicjatywy Struga Wawerska, członkini stowarzyszeń Puszcza Mazowiecka i Centrum Ochrony Mokradeł. Wielbicielka mokradeł, Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, a także Podlasia. Wolontariuszka WWF Polska. Uczestniczka akcji ochrony czynnej. Pozbyła się samochodu, przemieszcza się rowerem i komunikacją publiczną.

Anna Kolińska
Absolwentka ASP w Warszawie i studiów podyplomowych na SGGW z zakresu ogrodnictwa i architektury krajobrazu. Przez lata pracowała jako architekt wnętrz, najpierw w biurze architektonicznym, a potem prowadząc własną działalność gospodarczą. Prywatnie żona i mama dwóch energicznych córek. Od roku 2019 angażuje się w działanie na rzecz ochrony przyrody, kiedy to zainicjowała powstanie organizacji społecznej Alarm dla Klimatu, a dzisiaj jest prezeską zarządu fundacji o tej samej nazwie. Zaczynała od szeregu drobnych działań lokalnych, interwencji w obronie drzew przydrożnych czy kampanii edukacyjnych. Obecnie współdziała z wieloma inicjatywami w okolicy i na terenie całego kraju. W ramach fundacji prowadzi m.in. działania na rzecz ochrony lasów wokół aglomeracji warszawskiej, współpracując m. in. z Porozumieniem Inicjatyw Lasów Chojnowskich, fundacją Las Naturalny, fundacją Lasy i Obywatele/lki. Prowadzi też szereg działań monitorujących pracę samorządów, takich jak koordynacja merytoryczna projektu “Trakt Warecki – interwencja dla środowiska i społeczności“. Lokalne działania pokazały, że presja ma sens, a zmiana rodzi się oddolnie. Chciałaby, aby w przyszłości przyroda zyskała podmiotowość.

Agnieszka Płachno
Członek zarządu Fundacji Alarm dla Klimatu, założycielka inicjatywy społecznej „Nie dla projektów CPK w całej Polsce”, członkini Porozumienia Inicjatyw Lasów Chojnowskich, a także Inicjatywy Społecznej na Rzecz Prażmowskich Drzew. Od 5 lat aktywistka klimatyczno-środowiskowa. Aktywizm zaczynała od lokalnych spraw, związanych ze środowiskiem i polityką proklimatyczną. Krytycznie podchodzi do pomysłu budowy megalotniska w czasach kryzysu klimatycznego, stąd działania przeciw przeskalowanym inwestycjom infrastrukturalnym, a także działania na rzecz potencjalnie wywłaszczanych. Całym sercem oddana projektowi powołania Zielonego Pierścienia Warszawy, lobbująca za ustawą dotyczącą zielonych pierścieni polskich miast. Prywatnie mama dwójki nastolatków. Chciałaby im zapewnić w miarę znośne warunki do życia w świecie, który nadal obrasta betonem, smogiem i się ogrzewa. Pomiędzy aktywizmem, dziećmi a pracą zawodową, rzadko znajduje czas na pasje, którymi są poezja i rękodzieło.

Robert Tyszek
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, czynny architekt. Od 2024 roku radny gminy Lesznowola, przewodniczący Komisji Polityki Przestrzennej, Rolnej i Urbanistyki. W 2024 uczestnik zespołu ds. ustanowienia lasów społecznych wokół Warszawy. Od 2018 roku przewodniczący Stowarzyszenia Mieszkańców Nowego Zamienia, powołanego w celu walki o park w Zamieniu i ratowania go przed zabudową deweloperską. Zwolennik zmian w planowaniu przestrzennym w celu powstrzymania destrukcyjnej presji deweloperskiej i inwestorskiej na ład przestrzenny, finanse gminy, krajobraz i środowisko, także zwolennik zdecydowanego przeciwdziałania zmianom klimatycznym, ich skutkom i presji cywilizacyjnej na środowisko. Uczestniczy w działaniach Fundacji Alarm dla Klimatu i Zielonego Pierścienia Warszawy. W wolnych chwilach pasjonat fotografii, głównie krajobrazowej, przyrodniczej i portretowej.

Tomasz Zymer
Tłumacz akademicki zam. z żoną i córką w Bielawie pod Warszawą; lektor jęz. angielskiego (1989-2017), wykładowca literatury w IA UW (do 1999). W latach 2010-14 radny miejski w Konstancinie-Jeziornie. Działa społecznie od 2007, w tym m.in. w lokalnych inicjatywach na Urzeczu i w Lasach Chojnowskich (AdKP, KISS, Nasz Konstancin, PP Obory, Inicjatywa Kabacki Las). Twórca Wspólnoty Ogrodników Gai oraz inicjator inicjatywy oraz Zielony Pierścień Warszawy. Zainteresowania: ekologia, permakultura, ład przestrzenny, slow life.