26 października w Urzędzie Gminy Michałowice odbyło się spotkanie z udziałem ekspertów, przedstawicieli inicjatyw społecznych skupionych wokół Porozumienia Inicjatyw Lasów Chojnowskich (PILCH) oraz przedstawicieli Jednostek Samorządu Terytorialnego (JST) z obszaru metropolii warszawskiej. Zostało zorganizowane wspólnie przez Metropolia Warszawa, Urząd Gminy Michałowice oraz Porozumienie Inicjatyw Lasów Chojnowskich. Wzięli w nim udział również mieszkańcyi przedstawiciele organizacji społecznych.
Spotkanie dotyczyło ochrony lasów położonych w obszarze zarządzanym przez Nadleśnictwa Chojnów. Celem spotkania było zdiagnozowanie problemu oraz omówienie strategii działań zmierzających do zwiększenia ochrony kompleksu Lasów Chojnowskich jako lasów o wysokich walorach przyrodniczych i społecznych.
Lasy zarządzane przez Nadleśnictwa Chojnów:
– leżą w strefie Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu (WOCHK)
– stanowią wraz z innymi nadleśnictwami (Drewnica, Jabłonna, Celestynów) Leśny Kompleks Promocyjny (Lasy Warszawskie)
– 70 % obszaru nadleśnictwa stanowi Chojnowski Park Krajobrazowy posiadający Plan Ochrony
– są to lasy ochronne miasta stanowiące element Zielonego Pierścienia Warszawy
Wojciech Komczyński, leśnik z ponad 20-letnim doświadczeniem pracy w zawodzie przedstawił główne punkty ekspertyzy:
• Stan ogólny Lasów Chojnowskich – są różnorodne gatunkowo (rosną na żyznych siedliskach) oraz ich skład gatunkowy w zdecydowanej większości jest zgodny z siedliskiem (rosną tam gatunki drzew, które powinny rosnąć). A to oznacza, że w większości obszarów nie wymagają przebudowy drzewostanu czyli potocznie wycinek.
• Zagrożenia dla wartości społeczno – przyrodniczych naszych lasów wynikające z zapisów aktualnego planu urządzania lasu (PUL) – Lasy Państwowe planują obniżyć średni wiek drzewostanu oraz tzw. zapas drewna w drzewostanach rębnych i przeszłorębnych, co oznacza wzrost wycinek w ciągu najbliższych 10 lat.
• Pozytywne zapisy wprowadzone przez Nadleśnictwo Chojnów wynikające z aktualnego planu urządzania lasu umożliwiające wprowadzenie zmian w dotychczasowym gospodarowaniu Lasami Chojnowskimi – warto przytoczyć cytat (str. 186 PUL ) „Proekologiczna gospodarka leśna zmusza do ciągłego poszukiwania rozwiązań oryginalnych, często bez wzorców, instrukcji i zaleceń. Wymaga daleko idącej samodzielności szczególnego rodzaju odpowiedzialności, nie za wykonanie planów, ale za rzeczywisty stan lasu. Powodzenie jej zależeć będzie od wiedzy realizatorów planu zagospodarowania lasu i umiejętności praktycznego jej zastosowania”.
• To bardzo dobra wiadomość umożliwiająca ochronę wartości społeczno – przyrodniczych naszych lasów.
• Problemy w lasach m.in. te związane ze zmianami klimatu – wszystkie gatunki lasotwórcze tj. świerk, dąb, buk, modrzew, olcha mają problemy zdrowotne.
• Zzmiany legislacyjne są potrzebne by trwale chronić lasy w Polsce – propozycja wprowadzenia zapisu do ustawy o lasach: „20% lasów wyłączonych z gospodarki leśnej.
• Konieczne są działania w zakresie zmniejszenia zapotrzebowania na drewno
o w skali UE/świata – koniec ze spalaniem drewna w elektrowniach,
o w skali lokalnej – edukacja dotycząca oszczędzania zużycia papieru i innych produktów z drewna.
• Należy zmienić system sprzedaży drewna – obecnie jest sprzedawane zanim zostanie wycięte.
Członkini PILCH Anna Kalina z Inicjatywa Las Młochowski przedstawiła prezentację dotyczącą działań kolicji społecznej oraz propozycji “Systemowej reformy gospodarki leśnej w Polsce” czyli urealnienie jej wielofunkcyjności (według prof. K. Rykowskiego z Instytutu Badań Leśnictwa za zgodą jej autora).
Przedstawicielka Alarmu dla Klimatu natomiast omówiła wyniki analizy prawnej dot. dokumentów Nadleśnictwa Chojnów i Chojnowskiego Parku Krajobrazowego.
Przedstawicielka Inicjatywa Leśna Utrata Joanna Kowalczyk – radna gminy Michałowice omówiła przypadek / planowaną wycinkę w Lesie Komorowskim.
Podczas dyskusji uczestnicy spotkania pytali o możliwości dołączenia do koalicji PILCH, mówili o pilnej potrzebie zajęcia się tematem ochrony wód wokół aglomeracji. Padło też pytanie czy w dobie zmian klimatu jeśli LP wycinają drzewa na siedliskach podmokłych to czy nie należy kierować sprawy do sądu? Był również głos nawołujący do dialogu i uszanowania pracy leśników. Temat oczywiście nie został wyczerpany, ale jest szerokie pole do dalszych działań na drodze do wdrożenia ochrony Lasów Chojnowskich i wszystkich lasów wokół aglomeracji warszawskiej jako elementu Zielony Pierścień Warszawy / One Ring Warsaw