Lasy są ważną częścią Zielonego Pierścienia Aglomeracji Warszawskiej. Są objęte ochroną dla miast i ważne dla społeczności lokalnych i całej metropolii. Dlatego jako Zielony Pierścień Warszawy wzięliśmy udział w projekcie Natural Forest Foundation pt. „Poszerzenie kompetencji, profesjonalizacja i przygotowanie ruchów obywatelskich do partycypacji w zarządzaniu ważnymi społecznie, kulturowo i przyrodniczo lasami”.
W ramach projektu odbyłam się seria szkoleń dla inicjatyw: Inicjatywa Las Młochowski, Leśna Polana i Przyjaciele, Alarm dla Klimatu, Lasy Nieporęckie i Grupa Leśna Chotomów, Sąsiedzi dla Wesołej. Stowarzyszenie Razem dla Wawra, Lasy Rembertowsko-Okuniewskie, Struga Wawerska i Grupa Aktywistów Lasy Celestynowskie. Organizacje te działają na terenie 4 nadleśnictw wokół Warszawy – Chojnów, Celestynów, Drewnica, Jabłonna.
Każda z inicjatyw jest na innym poziomie doświadczenia, mają też różne problemy. Dlatego spotkania dedykowane im miały różne tematy – od podstaw gospodarki leśnej i tego jak rozmawiać z leśnikami, poprzez badania ekosystemów, analizę opisów taksacyjnych, po aktualne działania Ministerstwa Klimatu i Środowiska, właśnie w temacie lasów. Adrian Grzegorz przekazał również ogrom praktycznej o tym, jak angażować różne podmioty, żeby wzmocnić funkcję społeczną, jak prowadzić otwarty dialog i używać merytorycznych argumentów. Zapoznał też uczestników z mapą ArcGIS Field Map, z której można wyciągnąć mnóstwo pożytecznych informacji.
Warto przytoczyć komentarz uczestniczki szkolenia: “Adrian Grzegorz, wielkie dzięki za bardzo ciekawe szkolenie! Słuchaliśmy o tym, jak prowadzić negocjacje i dialog z nadleśnictwem, na co uważać, jak argumentować. Dowiedzieliśmy się też jak budować poparcie społeczne i jak rozpoznawać ekosystemy leśne – bez tego ani rusz.
W terenie próbowaliśmy odgadywać, jaki był zamysł gospodarki leśnej, co można zrobić lepiej, a co (o dziwo) zostało zrobione dobrze. Cały piękny, wiosenny dzień wypełniony ogromem wiedzy. A na dokładkę – widzieliśmy bociana czarnego! Teraz czas na działanie”.
Mówimy, że lasy są nasze, nie państwowe, bo lasy są dobrem społecznym. Niezwykle istotnym dla nas w kontekście zmian klimatu, susz, upałów, powodzi, smogu… Dlatego chcemy je jak chronić jak najlepiej. Dla nas i dla przyszłych pokoleń.