26 września w przepięknie odnowionym Centrum Kultury Austeria Raszyn w ramach Akcji Masz Głos odbyła się konferencja “Zrównoważony rozwój w samorządzie terytorialnym”, zorganizowana przez Stowarzyszenie LGD Nadarzyn – Raszyn – Michałowice, Społeczny Komitet Ochrony Falent i Zielony Pierścień Warszawy.
Konferencję otworzył panel dyskusyjny dotyczący możliwości wprowadzenia w życie zielonego pierścienia Warszawy oraz Parku Krajobrazowego Doliny Utraty i Raszynki. Warto przypomnieć, że ostatni park krajobrazowy w województwie mazowieckim został ustanowiony w 1994 roku. Kluczowe kierunki dyskusji dotyczyły planowanych, bądź już funkcjonujących rozwiązań, których celem jest wzmocnienie narzędzi planistycznych w celu większej ochrony cennych przyrodniczo terenów.
Ważnym tematem było planowanie przestrzenne i zapobieganie niekontrolowanej zabudowie, której skutki coraz boleśniej dotykają mieszkańców podwarszawskich gmin – brakuje szkół, przedszkoli, ośrodków zdrowia, mieszkańcy codziennie stoją w gigantycznych korkach, a zieleń dostępna do reakreacji i odpoczynku się kurczy.
Dla coraz większej części mieszkańców staje się jasne, że konieczne jest ochrona terenów, szczególnie tych cennych przyrodniczo przed nadmierną zabudową. Zaczynają więc występować o utworzenie różnych form ochrony przyrody lub przekonują samorządy do wykupienia gruntów celem zachowania ich w możliwie najbardziej naturalnym stanie.
Do realizacji powyższych postulatów potrzebne są mechanizmy finansowe na poziomie kraju, województwa i gminy pozwalające na wykupy i rekompensaty pod kątem ochrony przyrody tak, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom różnych grup mieszkańców i właścicieli gruntów. Niezbędne jest również wzmocnienie kompetencji i zasobów finansowych parków krajobrazowych, aby miały realny wpływ na ochronę powierzonych im terenów.
Ważnym aspektem jest również rozwój gminy a ochrona środowiska. Niektóre samorządy widzą problem w ograniczeniach inwestycyjnych, które wynikają z konieczności wyłączenia gruntów pod zabudowę. Ponieważ jednak coraz częściej zdarzają się podtopienia zaczynają rozumieć, że tereny zalewowe powinny być wolne od zabudowy, a woda deszczowa zatrzymana tam, gdzie spadła. Na jakość powietrza i efektywność energetyczną wpływa również zaopatrzenie u lokalnego dostawcy. Dlatego gminom powinno zależeć na zachęcaniu rolników do uprawiania ziemi. Zapewnią w ten sposób bezpieczeństwo żywnościowe mieszkańców, co jest ważne w okresach kryzysów.
Pozostawienie otwartych i zielonych terenów to oszczędność energii i zasobów naturalnych, zwiększenie wartości nieruchomości, ograniczenie kosztów zdrowotnych, miejsca pracy, odnawialne źródła energii. To ważny aspekt zrównoważonego rozwoju samorządu lokalnego.