W piątek, 13 września w Centrum Aktywizmu Klimatycznego na Kruczej w Warszawie odbyła sie konferencja prasowa, na której przedstawiciele strony społecznej prezentowali projekt Lasów Społecznych wokół Warszawy czyli lasów świadczących dla lokalnych społeczności istotne pozaprodukcyjne usługi ekosystemowe, takie jak: usługi regulacyjne, kulturowe i podtrzymujące.
Przystępując do prac w ramach Zespołu, strona społeczna za swój cel uznała wprowadzenie diametralnej zmiany w podejściu do lasów wokół Warszawy. „Naszym zdaniem, w lasach społecznych wiodącą i główną funkcją jest funkcja społeczna, a nie gospodarcza. Lasy zapewniają mieszkańcom Warszawy i jej okolic bezpieczeństwo klimatyczne, chronią bioróżnorodność, dają kontakt z wysokiej jakości przyrodą oraz stanowią miejsce wytchnienia. Tylko lasy, które są stabilnym ekosystemem są w stanie pełnić wszystkie wymienione wyżej funkcje”. – powiedziała dr Agnieszka Chołuj z Inicjatywy Cenne Lasy Rembertowsko-Okuniewskie.
Konferencja miała miejsce tuż przed pierwszym posiedzeniem Zespołu Lasów Społecznych Wokół Warszawy, które odbyło się 16 września br. w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim. Udział w nim wzięła ponad 80-osobowa grupa, złożona z przedstawiciel inicjatyw, fundacji i stowarzyszeń, samorządowców z terenów wokół Warszawy oraz przedstawicieli Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Cykl prac składał się z pięciu kolejnych spotkań, podczas których toczyły się obrady nad lasami społecznymi na terenie 4 nadleśnictw: Celestynów, Chojnów, Drewnica i Jabłonna.
Zadaniem stron zaangażowanych w prace zespołów jest stworzenie raportów zawierających podsumowanie szczegółowych propozycji map lasów społecznych oraz list zmian w gospodarce leśnej prowadzonej na ich terenie. Dokumenty te zostaną przekazane do Ministerstwa Klimatu i Środowiska do dalszych prac.
Proces miał się zakończyć w październiku, ale nadal trwa ze względu na szereg obszarów spornych.