W
urzędzie Miasta i Gminy Piaseczno 24 października 2024 r. odbyło się spotkanie na temat potencjalnych dróg do realizacji koncepcji zielonego pierścienia aglomeracji warszawskiej. W spotkaniu wzięli udział mieszkańcy, przedstawiciele organizacji społecznych, pracownicy urzędów i samorządowcy z Grodziska Mazowieckiego, Milanówka, Izabelina, Piaseczna, Nadarzyna, Powiatu Warszawskiego Zachodniego, Prażmowa, Tarczyna, Konstancina-Jeziorny i Lesznowoli oraz politycy z całego regionu Metropolii Warszawskiej.
Była to kolejna okazja do wysłuchania prezentacji eksperckiej dr hab. Agaty Cieszewskiej z Katedry Architektury Krajobrazu SGGW na temat koncepcji zielonych pierścieni wokół miast oraz założeń dotyczących zielonego pierścienia aglomeracji warszawskiej. Dowiedzieliśmy się:
• jaki jest obecny stan urbanizacji metropolii warszawskiej oraz w którym kierunku zmierzamy,
• jakie zagrożenia wynikają z niekontrolowanej, rozproszonej zabudowy obszarów podmiejskich,
• jaka jest fizyczna cena chaosu planistycznego oraz jak te koszty będą rosły,
• czym są zielone pierścienie wokół miast i dlaczego sprawdzają się w walce z suburbanizacją,
• dlaczego powinny być niezbędnym elementem w strategii adaptacji do zmian klimatu,
• jakie szanse i korzyści (gospodarcze, przyrodnicze oraz społeczne) wynikają z realizacji tej wizji,
• na przykładzie innych miast na całym świecie, jak moglibyśmy zrealizować ten projekt w Polsce z korzyścią dla wszystkich mieszkańców oraz interesariuszy.
W trakcie dyskusji padło szereg cennych uwag na temat barier do pokonania na drodze wdrożenia zielonego pierścienia, jak i pomysłów co do kroków niezbędnych podjęcia przy pracach nad projektem. Uczestnicy spotkania pytali o kwestie związane z ochroną praw własności, oczekiwaniami mieszkańców w stosunku do komercjalizacji gruntów pod różne funkcje zabudowy oraz jak pokonać bariery finansowe tego projektu. Wskazywali też na konieczność zmiany prawa i działania różnych instytucji.
Kluczową kwestią jest stworzenie atrakcyjnego programu finansowania inicjatywy skierowanego zarówno do samorządów jak i właścicieli gruntów. Niezbędna jest również edukacja nt. zielonego pierścienia oraz dalsze konsultacje na poziomie lokalnym i regionalnym, aby wypracować najlepsze rozwiązania dla potencjalnych barier.